Contacts
صفحه اصلی پورتال | صفحه اصلی تالار | ثبت نام | اعضاء | گروه ها | جستجو | پرسش و پاسخ | فروشگاه الکترونیکی | خرید پستی بازی های کامپیوتری

صفحه اول انجمنها -> بازیها و پروژه های در دست تولید -> موتور بازی ما - دانلود 389 کیلوبایت

ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع ديدن موضوع قبلي :: ديدن موضوع بعدي
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3, 4  بعدي

نويسنده
پيغام
drblack
بازی ساز
بازی ساز

تاريخ عضويت: 1 شنبه 4 فروردين 1387
تعداد ارسالها: 122
محل سكونت: خوب معلومه همینجا!

جمعه 25 دي 1388 - 12:19
پاسخ بصورت نقل قول
دیروز وقتم رو کامل گذاشتم روی مسئله ارزیابی عبارت ها (expression evaluation).
خوب فرض کنید ما یه رشته داریم که حاوی یه عبارت ریاضیه (فعلا) مثلا : 4 * 2 + 1
باید الگوریتمی طراحی کنیم که این رشته رو بگیره و حاصل اون که عدد 9 هست رو بهمون بده. که همچین چیزی برای طراحی کامپایلر برای یه زبون اسکریپتی لازمه.
چند تا الگوریتم متداول هستن که یکی شون به نظرم بهتر از بقیه اومد .
شروع : ما دو تا پشته (stack) داریم که توی یکی عملگر ها (مثل +) و توی یکی عملوند ها (اعداد) ذخیره میشه.
مراحل الگوریتم به این صورته :
کلمه بعدی رو بخون.
اگه کلمه یه عملوند(عدد) بود اون رو بزار توی پشته عملوند ها (push)
اگه کلمه به عملگر بود:
اون رو با آخرین عملگر موجود در پشته عملگرها مقایسه کن.
اگه عملگر جدید تقدم بالاتری داشت عملگر جدید رو بزار توی پشته
اگه عملگر جدید تقدم کمتری داشت. عملگر قبلی رو از توی پشته بردار ، عملگر جدید رو بزار توی پشته ، عملگر قبلی رو هم وارد کن.
پایان حلقه
حالا یکی یکی عملگر ها رو از توی پشته عملگرها به پشته عملوند ها انتقال بده.

برای اینکه الگوریتم رو بهتر متوجه بشید با یه مثال قضیه رو روشن میکنیم. مثال ما همون : 4 * 2 + 1 هست.
خوب اولین کلمه 1 هست پس اون رو میزاریم توی پشته عملوند ها. پشته عملوند ها حالا به این صورته : {1}
کلمه دوم + هست و چون پشته عملگر ها خالیه پس اون رو با هیچی مقایسه نمیکنیم و میزاریمش توی پشته عملگر ها. پشته عملگر ها حالا اینطوره : {+}
کلمه بعدی 2 هست. میزاریمش توی پشته عملوند ها. پشته عملوند ها حالا اینطوره : {1}{2}
کلمه بعدی * هست. اون رو با آخرین عملگر موجود در پشته (+) مقایسه میکنیم. خوب * تقدم بیشتری داره پس طبق الگوریتم باید اون رو بزاریم توی پشته. پس پشته عملگرها میشه: {+}{*}
کلمه بعدی 4 هست. میزاریمش توی پشته عملوند ها. پشته عملوند ها حالا اینطوره : {1}{2}{4}
حالا پشته عملگر ها رو یکی یکی میاریم توی پشته عملوند ها (البته چون داریم با پشته ها کار میکنیم فقط میتونیم یکی یکی این کار رو انجام بدیم)
در انتهای عملیات پشته عملگر ها خالی و پشته عملوندها اینطوریه : {1}{2}{4}{*}{+}
پشته علموند ها رو بر عکس میکنیم:{+}{*}{4}{2}{1} (انتهای پشته سمت چپه)
خوب حالا این پشته رو یادتون باشه تا بگم باهاش چی کار میکنیم.

یه الگوریتم دیگه لازمه تا پشته عملوند ها رو به عنوان ورودی بگیره و جواب (9) رو تحویل بده. الگوریتم بسیار سادس. پس با همین مثال نشونش میدم.
ما یه پشته دیگه میسازیم به نام پشته عملیات.
یه عنصر از پشته عملوند ها برمیداریم (pop) و میزاریم توی پشته عملیات. پشته عملیات حالا این طوره :{1} و پشته عملوند ها این :{+}{*}{4}{2}
یه عنصر دیگه از پشته عملوند ها بر میداریم میزاریم توی پشته عملیات (چون اینا عدد هستن این کار رو میکنیم). پشته عملیان : {1}{2} . پشته عملوندها {+}{*}{4}
یه بار دیگه. پشته عملیات : {1}{2}{4}. پشته عملوند ها {+}{*}
خوب حالا میرسیم به مرحله جالبش. حالا عضو بعدی توی پشته عملوند ها * هست. خوب ضرب احتیاج داره به دو تا عملوند (عدد) تا اونها ور در هم ضرب کنه. پس ما دوتا عنصر از پشته عملیات خارج میکنیم و اونها رو در هم ضرب میکنیم و نتیجه رو میزاریم توی پشته عملیات. حالا پشته عملیات این طوریه : {1}{8} و پشته عملوند ها {+}
احتمالا میتونید این مرحله رو حدس بزنید : درسته ما یه عضو دیگه از پشته عملوند ها بیرون میاریم این عضو + هست پس احتیاج به دو تا عملوند(عدد) داره. دو تا عدد از پشته عملیات خارج میکنیم و با هم جمع میکنیم و نتیجه رو میزاریم توی پشته عملیات.
وقتی پشته عملوند ها خالی شد. پشته عملیات یه عضو داره که اون عضو نتیجه محاسبه هست.{9}

میشه عملگر های بیشتر مثل پرانتز یا تقسیم ، تقسیم صحیح ، مقایسه ، تابع و... رو به این الگوریتم اضافه کرد.

فعلا دارم روی همین قضیه کار میکنم.
Arrow

نويسنده
پيغام
nimaprofessionalism
پیر بازی سازی
پیر بازی سازی

تاريخ عضويت: 4 شنبه 12 تير 1387
تعداد ارسالها: 510
محل سكونت: جی میل

جمعه 25 دي 1388 - 13:46
پاسخ بصورت نقل قول
drblack,

لطفا برنامه های مورد نیاز برای مشاهده انجینیتون رو برای دانلود بزارید چون برای من error میده.

سایت اعتراض به وضعیت اینترنت

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
m_basij
پیر بازی سازی
پیر بازی سازی

تاريخ عضويت: 5 شنبه 19 شهريور 1388
تعداد ارسالها: 523
محل سكونت: داخل کد

جمعه 25 دي 1388 - 13:58
پاسخ بصورت نقل قول
هر دو نرم افزار رو می تونید از داخل مایکرو سافت دانلود کنید. حجمشون هم 60 مگ می شه .

نويسنده
پيغام
MahanGM
پیر بازی سازی
پیر بازی سازی

تاريخ عضويت: 3 شنبه 20 شهريور 1386
تعداد ارسالها: 1846
محل سكونت: USS Terra Nova

جمعه 25 دي 1388 - 14:11
پاسخ بصورت نقل قول
ایول. منم داشتم یک مدت همینکار رو می کردم ولی وقتش رو نداشتم !. تا نصفه رفتم. Surprised
خوبه من هم یه چند تا زبون اسکریپتی باسه خودم داشتم ولی فقط خودم میتونستم ازش استفاده کنم چون انقدر پیچیده بود که قاتی میرکدم. Surprised دارم میگیرم انجین رو.

نظرم رو میگم. Surprised

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نويسنده
پيغام
drblack
بازی ساز
بازی ساز

شنبه 26 دي 1388 - 01:52
پاسخ بصورت نقل قول
بعد از امتحان کردن یه سری اسکریپت نسبا حجیم و خفن روی انجین (اسکریپت ها واقعا پیچیده بودن) متوجه شدم که برای اسکریپت های پیچیده روش ارزیابی در زمان اجرا کار آمد نیست و عملیات ها باید به یه زبون سطح پایین کامپایل بشن. خوب برای این کار ما احتیاج داریم به یه ماشین مجازی که قبلا هم اینو داشتیم. خصوصیات ماشین مجازی ما
1- 16 تا رجیستر از نوع int به نام های RI1 , RI2 و...
2- 16 تا رجیستر از نوع double به نام های RD1 , RD2 و...
3- 16 تا رجیستر از نوع رشته (!) به نامهای RS1 , RS2 و...
4- 16 تا فلگ به نامهای FLG1 , FLG2 و...
5- سیستم اعداد و آدرس دهی (فعلا) بر مبنای ده هست.
دقت کنید که این یه ماشین مجازی نه پردازنده 80x86 پس تمام این رجیستر ها من در آوردی (در واقع انتزاعی) هستن. و زبون سطح پایین ما دقیقا اسمبلی IA-32 نیست و فقط یه زبون سطح پایین من در آوردی یه چیزی مثل CLR یا کدهای کامپایل شده جاوا....

خوب حالا میریم سراغ الگوریتم. این الگوریتم باید پشته عملیات رو (توی پست قبلی توضیح دادم) تبدیل کنه به کد ماشین.

با مثال الگوریتم رو نشون میدم. پشته عملیات ما اینه : {+}{*}{5}{2}{1} که معادل عبارت 1+5 * 2 هست (یا یه همچین چیزی)
خوب شروع میکنیم.
اولین عنصر رو میاریم بیرون: چون عنصر یه عدده (عملوند) پس باید بره توی حافظه. کد تولید شده اینه :
PUSH 1
و همینطور بعدی
PUSH 2
و بعدی
PUSH 5
حالا میرسیم به ضرب پس باید دو تا عنصر از پشته خارج کنیم و اونها رو در هم ضرب کنیم و نتیجه رو بزاریم توی پشته:
POP RD1
POP RD2
MUL RD1 ,RD2
PUSH RD1
و برای جمع هم همینطور
POP RD1
POP RD2
ADD RD1,RD2
PUSH RD1
پایان. کد تولید شده:
كد:
PUSH 1
PUSH 2
PUSH 5
POP RD1
POP RD2
MUL RD1,RD2
PUSH RD1
POP RD1
POP RD2
ADD RD1,RD2
PUSH RD1

البته همونطور که می بینید کد ما بسیار داغون و بهینه نشده هست. که دارم روی اون هم کار میکنم ولی فکر نکنم بتونم بهینه ساز براش بنویسم...
یه نکته دیگه : اینجا ما از اعداد استفاده کردیم و در واقعیت از متغیر ها استفاده میشه. چون هیچ احمقی برای حساب کردن 5 * 2 + 1 که جوابش از قبل معلومه برنامه نمینویسه. مثال عددی زدم برای اینکه راحت تر درک کنم...

کار روی خود انجین هم داره پیش میره. نمیدونم میشه یه کلکی زد و اینو روی 360 هم اجرا کرد یا نه. (چون فقط یه بار کامپایل میشه. فرض کنید ما انجینمون رو با همه دنگ و فنگ هایی که داره میفرستیم توی 360 و شبکه LIVE حالا همه میتونن اون رو دانود کنن بعد هر بازی رو میشه با اسکریپت نوشت و تحویل اون داد و اون اجراش میکنه. و دیگه لازم نیست برای هر بازی کلی بدبختی بکشیم.) البته این فقط یه ایده هست که فکر کنم عملی باشه...

نويسنده
پيغام
drblack
بازی ساز
بازی ساز

شنبه 26 دي 1388 - 14:45
پاسخ بصورت نقل قول
انگار کسی به مسائل فنی علاقه ای نشون نمده... Crying or Very sad

شاید امشب لول ادیتور رو بزارم. Embarassed

نويسنده
پيغام
m_basij
پیر بازی سازی
پیر بازی سازی

شنبه 26 دي 1388 - 14:59
پاسخ بصورت نقل قول
خوبه . حتما بزار تا ما هم ببینم شما چی کردید.
اما می گم سرس کامپایلر نیست ( نه نرم افزار) . که به ادیتور بچسبونی.
می گم با چی می نویسی . اگه دوست داری برو و سرس یو دی کی رو ببین . قسمت اسکریپت نویسیش توپه.

نويسنده
پيغام
drblack
بازی ساز
بازی ساز

شنبه 26 دي 1388 - 15:07
پاسخ بصورت نقل قول
چرا اتفاقا سورس کامپایلر زیاده و من اونها رو مطالعه میکنم ولی مسلما نمیتونم مستقیم ازشون استفاده کنم چون اونا برای زبون های دیگه هستن و من میخوام زبون خودم رو کامپایل کنم. فکر کنم باید بی خیال این کامپایلر بشم و از همون زبون سطح پایین استفاده بشه.

خود انجین (ران تایم) با سی شارپه ولی لول ادیتو و بقیه ابزارها ها به VB.net. و کلا بر پایه XNA هست. موتور صوتی هم هنوز به انتخاب درستی نرسیدم ولی یا از irrklang استفاده میکنم یا قسمت صوت SDL. شما چه پیشنهادی برای انجین صوتی دارید؟

نويسنده
پيغام
omid3098
بازی ساز
بازی ساز

تاريخ عضويت: 2 شنبه 14 آبان 1386
تعداد ارسالها: 132
محل سكونت: كرج

شنبه 26 دي 1388 - 15:33
پاسخ بصورت نقل قول
drblack نوشته:
شما چه پیشنهادی برای انجین صوتی دارید؟

به OpenAL هم یه نگاهی بندازین..

نويسنده
پيغام
m_basij
پیر بازی سازی
پیر بازی سازی

شنبه 26 دي 1388 - 15:38
پاسخ بصورت نقل قول
شما به چه زبونی می نویسی؟
اگر با c++ بنویسی . یک کامپایلر c++ پیدا کن و هسته و همینطور قسمت برنامه نویسیت رو با اون ارتباط بده . ؟! البته این به نظر شما بستگی داره. اما در مورد صوت هم من زیاد سر رشته ندارم . ولی فکر کنم مطابق نیازت خودت بنویسیش بهتره.

نمايش نامه هاي ارسال شده قبلي:   
ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع    صفحه 2 از 4 تمام ساعات و تاريخها بر حسب 3.5+ ساعت گرينويچ مي باشد
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3, 4  بعدي

پرش به:  

شما نمي توانيد در اين انجمن نامه ارسال كنيد.
شما نمي توانيد به موضوعات اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن ويرايش كنيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن حذف كنيد
شما نمي توانيد در نظر سنجي هاي اين انجمن شركت كنيد

unity3d

بازگردانی به فارسی : علی کسایی @ توسعه مجازی کادوس 2004-2011